Pepper X oficjalnie najostrzejszą papryką chili na świecie!

Papryczka Pepper X, przez wiele lat owiana tajemnicą i licznymi niedopowiedzeniami, została stworzona przez Eda Curie, zwanego „Smokin' Ed” już ponad 10 lat temu. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą - Ed Curie jest amerykańskim hodowcą papryczek chili i właścicielem marki Puckerbutt Pepper Company, znanym ze swojej wieloletniej pracy nad uprawą najostrzejszych papryczek na świecie – jest między innymi dumnym ojcem poprzedniej rekordzistki Guinnessa, Caroliny Reaper.

Pepper X to hybryda superhotów – to znaczy, że powstała w wyniku krzyżowania kilku różnych bardzo ostrych odmian papryczek chili w celu stworzenia nowej papryki, która byłaby jeszcze ostrzejsza niż którakolwiek z jej poprzedniczek. Przez lata była jednak trzymana w tajemnicy, stabilizowana i pilnie strzeżona – i pojawiało się na temat jej istnienia i ostrości mnóstwo spekulacji. Jak twierdzi Ed, przez lata nie był gotowy na przedstawienie jej światu gdyż, cytując, „wielkie korporacje czyhały na to, co nie należy do nich”. Można się tylko domyślać, co kryje się w tych słowach – niektórzy wiele by dali, by położyć rękę na tej superostrej chili. W momencie zastrzeżenia sobie praw do tej odmiany nic nie stało już na przeszkodzie by zaprezentować tą piekielnie ostrą chili światu i ubiegać się o jej certyfikację w Światowej Księdze Rekordów Guinnesa. Powstanie Pepper X jest wielkim sukcesem w świecie ostrości, gdyż przebiło poprzednią Królową Ostrości, Carolinę Reaper, o prawie milion jednostek w skali Scoville’a. Jak twierdzi sam Ed, „wymagało to wiele lat wysiłków i oddanej pracy całego zespołu”.
Skala Scoville'a mierzy ostrość papryczek chili na podstawie stężenia kapsaicyny, związku odpowiedzialnego za ich ostrość. Kiedyś takiej oceny dokonywało się organoleptycznie – obecnie zajmują się tym chemicy. Jednak ocena w jednostkach SHU Pepper X była przedmiotem wielu kontrowersji, a niektórzy eksperci kwestionowali dokładność pomiaru. Oficjalnie jednak Ed dopiął swego: 23 sierpnia 2023 roku Pepper X została oficjalnie certyfikowana przez Biuro Rekordów Guinnesa jako najostrzejsza papryczka chili na świecie z wynikiem 2 693 000 SHU.
Proces certyfikacji Pepper X jako najostrzejszej papryki świata był długi i żmudny, zwłaszcza, że Ed nieustannie bał się iż ktoś wykradnie jego najcenniejszy skarb, by go bezprawnie rozprowadzać i sprzedawać. Oficjalne uznanie chili zajęło kilka lat, a sama papryczka nie była w tym czasie nigdzie dostępna: nie można było dostać jej nasion ani owoców w żadnej innej formie niż sos (The Last Dab, Gator i inne). Ed nie spodziewa się, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie, dlatego miłośnicy ostrości, którzy chcieli wyhodować Pepper X w domowym zaciszu, mogą być nieco zawiedzeni. Czas jednak pokaże czy Ed zmieni na ten temat zdanie w przyszłości.
 

Źródło zdjęcia: Youtube.com/FirstWeFeast

Pepper X a inne ostre papryki

Kiedy tylko świat obiegła wieść o istnieniu Pepper X, zaczęły się domysły odnośnie mocy tej piekielnej chili. Niektórzy przypisywali jej właściwości rzędu 6 milionów SHU, ale już wiemy,że to niemożliwe – nikomu nie udało się wyhodować tak ostrej papryki (i tego udowodnić!). Według oficjalnych badań Pepper X atakuje z mocą średnio wynoszącą 2 693 000 jednostek Skali Scoville'a (z wynikami siągającymi nawet 3 180 000 SHU)
To stawia Pepper X znacznie nad swoim poprzednikiem, Caroliną Reaper, który osiąga średnio 1,64 miliona SHU (do 2 200 000 SHU) Są oczywiście jeszcze na świecie inne piekielne superhoty, ale im również nie udało się nigdy dobić do tak wysokiego poziomu mocy. Na przykład Trinidad Moruga Scorpion również ma moc średnio około 1,5 MLN SHU, ze skrajnymi wynikami ponad 2 milionów SHU, a 7 Pot Douglah potrafi dobić do 1,8 miliona SHU. Poczciwa Naga Jolokia, czyli Ghost Pepper, (lub Bhut Jolokia), to kolejna zdeklasowana Królowa Ostrości o poziomie ostrości rzędu 1 miliona SHU. Wydawałoby się, że milion SHU na nikim już nie robi wrażenia, ale warto sobie uświadomić że klasyczna i tak lubiana przez wszystkich papryka Jalapeno ma zaledwie 3 500 -5 000 SHU. Takie doznanie jak zjedzenie Jolokii, 7 Pota czy Caroliny Reaper pamięta się całe życie – możemy sobie tylko wyobrażać, co czują wybrańcy, którym dane było spróbować Pepper X!
Sam smak papryki Pepper X jej twórca określa jako ziemisty, głęboki, intensywny – zupełnie odmienny od kwiatowo-owocowych nut które charakteryzują Carolinę Reaper. Z wyglądu również nieco ją przypomina – Pepper X jest pomarszczona, pofałdowana, z charakterystycznym ogonkiem. Tylko kolor się nie zgadza – najostrzejsza papryka na świecie jest zielono-żółta, momentami musztardowa.
Jaką przyszłość ma przed sobą ta papryka? Ed twierdzi, że trwają prace nad medycznym zastosowaniem Pepper X. Biorąc pod uwagę, że od wielu lat kapsaicyna jest uważana za potencjalne lekarstwo na ból i badane są jej właściwości przeciwnowotworowe – daje to nadzieję, że ta chili nie tylko przepali parę gardeł, ale być może uratuje parę żyć.

Dopóki Pepper X nie zagości na dobre w Europie, zerknijcie na nasz wybór sosów i innych ostrych rzeczy z poprzednią rekordzistką ostrości - Caroliną Reaper!


Ed w momencie odbierania certyfikatu Guinnesa
Źródło zdjęcia: Youtube.com/FirstWeFeast