Jak zrobić własny sos Tabasco?

Któż z nas nie zna chyba najsłynniejszego ostrego sosu na świecie - Tabasco! Dla wielu Ostrożerców było to pierwsze zetknięcie z pikanterią – na pewno dobrze pamiętacie ten charakterystyczny, palący smak.
Na pewno część z Was zastanawiała się, jak stworzyć własny sos Tabasco. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne!
Oto przed Wami instrukcja przygotowania własnego sosu Tabasco krok po kroku!


Wielu uważa, że najbardziej znany sos chili na świecie czyli sos Tabasco firmy McIlhenny, oparty jest na tajnej, super-sekretnej recepturze niemożliwej do podrobienia. Wbrew pozorom jednak zdumiewająco łatwo jest zrobić sos, który będzie uderzająco do niego podobny!
 
Jak powstaje klasyczne Tabasco?
 
Świeże chilli Tabasco są drobno siekane, mieszane z solą i przechowywane w dębowych beczkach aż przez 3 lata. Proces ten nazywa się fermentacją i szeroko stosuje się go w przemyśle spożywczym, na przykład do utrwalania żywności (kapusta kiszona), wyrabiania aromatów (sos sojowy) i ekstrakcji garbników (kakao, herbata).
 
Fermentacja chilli odbywa się głównie w celu utrwalenia, chociaż istotną rolę odgrywa również wydobycie pewnych aromatów i smaku. Po wieloletnim leżakowaniu w dębowych beczkach zacier miesza się z octem spirytusowym, a następnie maceruje przez kolejne 4 tygodnie. Po tym czasie przelewa się uzyskany płyn do butelek – i oto sos Tabasco jest gotów do wędrówki w świat!
(P.S Z tego, co nam wiadomo, jest tylko jeden przepis na rynek światowy, a nie specjalny na rynek amerykański, jak się często twierdzi)


Czego potrzebujecie, żeby stworzyć swój sos Tabasco?

Papryki, naturalnie! Potrzebne będą świeże czerwone papryczki chili Tabasco, sól morska i ocet (kwasowość 6%).
Klasyczna proporcja to 1kg chili, 100g soli i 150ml octu. Jeśli nie macie dostępu do świeżego chilli Tabasco (wbrew pozorom nie jest to bardzo popularna papryka), możesz użyć suszonego – znajdziecie je TUTAJ. Nadadzą się też papryki Bird's Eye (Piri Piri) lub inne małe i pikantne chili. W przypadku suszonych papryk pamiętajcie o zmianie proporcji – zamiast 1kg świeżych będzie to około 0,4kg suszonych. Będziecie także potrzebować miksera lub blendera, słoików, drobnego sitka i małych butelek do napełnienia gotowym sosem.


Zrób własny sos Tabasco – krok po kroku!

1. Papryczki chilli dokładnie umyj i usuń szypułki. Następnie użyj miksera lub blendera, aby zmiażdżyć chilli i uzyskać konsystencję pasty (nie musi być bardzo drobno zmielona).Wymieszaj pastę chili z solą morską i wlej ją do wysterylizowanych słoików.
2. Słoiki sterylizuj gorącą wodą lub podgrzewaj przez 15 minut w piekarniku w temperaturze 200 stopni. Ważne: po wszystkim nasyp trochę soli na powierzchnię pasty chili, aby mieć pewność, że bakterie i grzyby nie mają żadnych szans.
3. Zamknij słoiki i przechowuj je w temperaturze pokojowej 20-25°C przez około 4 tygodnie.
4. Po zakończeniu procesu fermentacji pastę chili wymieszaj z octem i przechowuj przez kolejny tydzień w lodówce.
5. Po tygodniu przesącz mieszankę chili i octu przez drobne sitko (odciśnij resztkę płynu, niech nic się nie zmarnuje!), dokładnie wymieszaj i rozlej ją do wysterylizowanych uprzednio butelek. Aby zadbać o stabilność sosu (raczej nic mu nie grozi z powodu zawartości octu i sterylizacji butelek, ale to rada dla zapobiegliwych), butelki sosu należy przechowywać w lodówce.

SMACZNEGO! 
 
PRO TIP: wybór octu ma ogromny wpływ na smak Twojego sosu!
W klasycznym sosie Tabasco McIlhenny używa octu spirytusowego. Jego smak jest dość charakterystyczny, ostry i lekko palący. Jeśli jesteś fanem takiej kwasowości – polecamy trzymać się tego przepisu. Jeśli jednak preferujesz łagodniejsze doznania, spróbuj octu ryżowego, figowego, truskawkowego lub jabłkowego.
 
Eksperymentuj! W końcu ogranicza Cię tylko wyobraźnia :)
 
A dla tych, którzy wolą klasykę - sosy Tabasco znajdziecie TUTAJ